Το Κέντρο Υποστήριξης Διδασκαλίας και Μάθησης Δ.Π.Θ. σε συνεργασία με την Δομή Συμβουλευτικής και Προσβασιμότητας Δ.Π.Θ. (Δο.Συ.Π. Δ.Π.Θ.) διοργάνωσε την Πέμπτη 23 Μαρτίου έναν Κύκλο Μάθησης με τίτλο «Διευκολύνοντας την προσβασιμότητα του εκπαιδευτικού υλικού: Οδηγίες, προτάσεις και τεχνολογικά μέσα για όσους διδάσκουν». Ο στόχος του Κύκλου Μάθησης ήταν να ξεκινήσει μία ενημέρωση και μια ανοιχτή συζήτηση ζητημάτων που αφορούν στην ισότιμη πρόσβαση στις εκπαιδευτικές δραστηριότητες φοιτητών με ιδιαιτερότητες και αναπηρίες, μέσα από την προσαρμογή του περιβάλλοντος εκπαίδευσης, την αξιοποίηση υποστηρικτικών τεχνολογιών πληροφορικής και την παροχή υπηρεσιών διευκόλυνσης της πρόσβασης στους χώρους και στη γνώση.

Η Δομή Συμβουλευτικής και Προσβασιμότητας άρχισε τη λειτουργία της το 2018, με υπεύθυνη της δράσης την Καθηγήτρια Ψυχιατρικής κα Μαρία Σαμακουρή και σκοπός της είναι η προαγωγή της εποικοδομητικής μάθησης, της ακαδημαϊκής επιτυχίας και της κοινωνικοποίησης των φοιτητών του Δ.Π.Θ. με ιδιαιτερότητες και αναπηρίες. Προσκεκλημένες ομιλήτριες ήταν η κυρία Ελπινίκη Κουρή, Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικός Υπολογιστών και η κυρία Ελένη Κονδύλη, Κοινωνική Λειτουργός.