Η Επιστημονική Ένωση Εκπαίδευσης Ενηλίκων, την Τετάρτη 5 Απριλίου 2023, ολοκλήρωσε το 5ο webinar με θέμα «Νευροεπιστήμες και Μάθηση».

Οι Νευροεπιστήμες έχουν εισέλθει στον κόσμο της εκπαίδευσης, με στόχο τη συνεργασία των δύο αυτών πεδίων ώστε να δημιουργηθεί ένα κοινό εννοιολογικό και μεθοδολογικό πλαίσιο, που μπορεί να αξιοποιηθεί στα εκπαιδευτικά συστήματα, δημιουργώντας μια ώσμωση ανάμεσα στις Νευροεπιστήμες και τις εκπαιδευτικές προσεγγίσεις και πρακτικές. Στο webinar θα παρουσιαστούν σύγχρονες προσεγγίσεις από το πεδίο της Μοριακής Βιολογίας και των Νευροεπιστημών, οι οποίες σχετίζονται με τους μηχανισμούς και τις λειτουργίες των γονιδίων που συνδέονται με τη λειτουργία της μάθησης. Θα γίνει συσχέτιση με θέματα εκπαιδευτικών επιδόσεων και μαθησιακών δυσκολιών και θα ακολουθήσει συζήτηση, προκειμένου να εντοπιστούν κοινά σημεία με τις εκπαιδευτικές θεωρήσεις, τις οπτικές και πρακτικές που χρησιμοποιούνται στο πλαίσιο της Εκπαίδευσης.

Το βίντεο της παρουσίασης θα το βρείτε εδώ.

Ομιλητές:

Μαριρένα Γρηγορίου, Καθηγήτρια Μοριακής και Αναπτυξιακής Βιολογίας, Τμήμα Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής, Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης
Θέμα: Γονίδια, μάθηση και εκπαιδευτική επίδοση

Θεολόγος Μιχαηλίδης, Αν. Καθηγητής Μοριακής Γενετικής, Τμήμα Βιολογικών Εφαρμογών και Τεχνολογιών, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων
Θέμα: Γονίδια, μάθηση και μαθησιακές δυσκολίες

Συντονίστρια:

Κατερίνα Κεδράκα, Αν. Καθηγήτρια Επαγγελματικών δεξιοτήτων των Βιοεπιστημόνων και Δια Βίου Εκπαίδευσης, Τμήμα Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής, Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης