Το Κέντρο Υποστήριξης Διδασκαλίας και Μάθησης Δ.Π.Θ. σε συνεργασία με την Δομή Συμβουλευτικής και Προσβασιμότητας Δ.Π.Θ. (Δο.Συ.Π. Δ.Π.Θ.) διοργάνωσε την Παρασκευή 28 Απριλίου 2023 και την Παρασκευή 5 Μαΐου 2023, τον 2ο Κύκλο Μάθησης για την ομάδα των νεοδιοριζόμενων μελών ΔΕΠ και το μη μόνιμο διδακτικό προσωπικό του Δ.Π.Θ. (εντεταλμένοι διδάσκοντες, μεταδιδακτορικοί, διδακτορικοί ερευνητές και μεταπτυχιακοί φοιτητές που παρέχουν εκπαιδευτικό έργο στο Δ.Π.Θ., και ακαδημαϊκοί υπότροφοι του Δ.Π.Θ.). Ο στόχος του Κύκλου Μάθησης ήταν να ξεκινήσει μία ενημέρωση και μια ανοιχτή συζήτηση ζητημάτων που αφορούν στην εφαρμογή σύγχρονων μεθόδων και τεχνικών διδασκαλίας στην τριτοβάθμια εκπαίδευση αλλά και στην ισότιμη πρόσβαση στις εκπαιδευτικές δραστηριότητες φοιτητών με ιδιαιτερότητες και αναπηρίες, μέσα από την προσαρμογή του περιβάλλοντος εκπαίδευσης, την αξιοποίηση υποστηρικτικών τεχνολογιών πληροφορικής και την παροχή υπηρεσιών διευκόλυνσης της πρόσβασης στους χώρους και στη γνώση.

Προσκεκλημένες ομιλήτριες ήταν η κυρία Ελπινίκη Κουρή, Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικός Υπολογιστών και η κυρία Ελένη Κονδύλη, Κοινωνική Λειτουργός.

Το υλικό της παρουσίασης είναι διαθέσιμο στους παρακάτω συνδέσμους:

Σύγχρονες Μέθοδοι και Τεχνικές διδασκαλίας στην τριτοβάθμια εκπαίδευση  – Εισηγητές: Κατερίνα Κεδράκα, Αν. Καθηγήτρια Δ.Π.Θ., Θανάσης Καραλής, Καθηγητής Πανεπιστημίου Πατρών, Καφένια Μπότσογλου, Καθηγήτρια Πανεπιστημίου Θεσσαλίας

Υποστηρικτική Τεχνολογία και Παραγωγή προσβάσιμων σημειώσεων – Εισηγήτρια: Ελπινίκη Κουρή, Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικός Υπολογιστών

Κοινωνικές Προεκτάσεις στη Χρήση και Εφαρμογή της Υποστηρικτικής Τεχνολογίας – Κονδύλη – Εισηγήτρια: Ελένη Κονδύλη, Κοινωνική Λειτουργός