Την Τετάρτη 21 Ιουνίου 2023 ολοκληρώθηκε ένας βιωματικός κύκλος μάθησης για το διδακτικό προσωπικό των Τμημάτων της Σχολής Κλασσικών και Ανθρωπιστικών Σπουδών του Δ.Π.Θ. στην Αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων στο κτίριο της Παλιάς Νομικής, με στόχο την ενημέρωση για ζητήματα που αφορούν στη χρήση νέων τεχνολογικών μέσων που σχετίζονται με τη διδασκαλία στο Πανεπιστήμιο.

Οι εισηγητές, η Αν. Καθηγήτρια Τ.Μ.Β.Γ. Δ.Π.Θ. Κατερίνα Κεδράκα και ο μεταδιδακτορικός ερευνητής Τ.Μ.Β.Γ. Δ.Π.Θ. κος Χρήστος Καλτσίδης, έκαναν εκτενή αναφορά στην υποστήριξη του διδακτικού έργου με τα τεχνολογικά εργαλεία που προσφέρει το Δ.Π.Θ. και παρουσίασαν τις δυνατότητες και λειτουργίες της πλατφόρμας e-class μέσω ενός βιωματικού εργαστηρίου.

Το υλικό της παρουσίασης είναι διαθέσιμο στον παρακάτω σύνδεσμο:

Ασύγχρονη Εκπαίδευση με την χρήση της πλατφόρμας E-class